Na czym polega niebezpieczeństwo Halloween?

Na czym polega niebezpieczeństwo Halloween?

„Święto duchów” jeszcze parę lat temu było dla nas czymś egzotycznym i dalekim. Jednak dziś stało się tak popularne jak nasze święta państwowe. Wzrost popularności wiąże się ze wzrostem skali duchowych zagrożeń związanych z tym wydarzeniem. Jako chrześcijanin, czuję się zobowiązany stanąć po właściwej stronie i wyraźnie przedstawić, na czym polega niebezpieczeństwo Halloween.

Zbliża się kolejny, szalony okres „świętowania” Halloween. Z tej okazji możemy zobaczyć w hipermarketach i wielkich sieciach handlowych, stoiska z gadgetami, dekoracjami, strojami, maskami, przedstawiające różnego rodzaju stwory, czarownice i potwory. Reklamowane są wszelkiego rodzaju eventy promocyjne, a szkoły i przedszkola organizują konkursy na najbardziej makabryczne przebrania czy rysunki. Zdawać by się mogło, że wszyscy świetnie się bawią, nie widząc absolutnie drugiego dna tego święta.

Na temat genezy Halloween można poczytać wpisując hasło w Google, tak więc tym razem nie chciałbym się odnosić do źródeł tego „święta” ani jego znaczenia. Zachęcam również do lektury moich wcześniejszych artykułów na ten temat. O biblijnym podejściu do Halloween i Święta Zmarłych (kliknij, aby zobaczyć) pisałem już dawno. Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na to, co dzieje się obecnie w trakcie przebiegu tego makabrycznego „świętowania”.

Niebezpieczeństwo Halloween – łamanie zakazów Boga

Zauważmy, że rzeczy, które są związane z magią, czarami, różnego rodzaju potworami, stworami czy wiedźmami, wampirami, zombie, powszechnie wywołują w inne dni na ogół odrazę i lęk wśród normalnych ludzi, a pozostają czymś „naturalnym” jedynie dla osób, które się tym fascynują. Jednak zadziwiające jest to, że kiedy 31 października dochodzi do celebrowania i hucznych zabaw z okazji Halloween, wszyscy nagle (przynajmniej w większości) nie widzą w tym nic złego, a wręcz pobudzają się wzajemnie i zachęcają do udziału w tego typu zabawach. Zdumiewające jest to, że w większości tymi, którzy się tym świętem ekscytują, są chrześcijanie. Myślę tu w znacznej mierze o tzw. „zwykłych wierzących”, którzy często w opozycji do swoich pastorów i księży, nie zgadzają się na krytykę Halloween z kościelnych ambon.

Czy jednak jest to niewinna zabawa czy może niebezpieczna gra? Po pierwsze zwróćmy uwagę na to, że wyobrażenia potworów, stworów, strzyg, wampirów, duchów mają swoje pochodzenie z demonicznego i jednoznacznie określonego jako negatywne i złe praktyki przez Biblię. Jak wiemy, Słowo Boże jest przesłaniem Boga do człowieka i kiedy Bóg wypowiada się na temat czarów, magii, wywoływania duchów, innych fałszywych bogów, to zawsze określa jaki powinien być stosunek Jego Dzieci do tych spraw. A więc, zabrania kłaniania się tym rzeczom, tworzenia ich wyobrażeń, wizerunków oraz praktykowania rytuałów. I tutaj niewątpliwie to, co dzieje się w czasie Halloween, jest przez ludzi praktykowane w całkowitej opozycji do tego, co mówi Bóg. Łamane są wszystkie zakazy Boga dotyczące okultyzmu oraz bałwochwalstwa.

Na pytanie „Halloween – niewinna zabawa czy niebezpieczna gra?” odpowiadam również w krótkim filmiku, który możesz obejrzeć na YouTube (kliknij, aby zobaczyć).

Niebezpieczeństwo Halloween – okradanie z duchowej (i nie tylko) wrażliwości

Po drugie należy zauważyć, że moda na Halloween wpisuje się w ogólny trend, jakim żyje społeczeństwo, polegający na formowaniu się mainstreamowych poglądów i zachowań. Oznacza to, że kiedy inni w większości coś robią, to ja też chcę to robić, bo wtedy jestem na topie. Dużym niepokojem napawa fakt, że propaguje się te zachowania już w przedszkolach, poprzez szkoły a nawet uczelnie. Na moim starym blogu publikowałem już wpis o Halloween jako niebezpiecznej modzie propagowanej przez oświatę (kliknij, aby zobaczyć). Takie podejście kształtuje poglądy młodych ludzi, pozbawia ich wrażliwości na tematy związane z zagrożeniami duchowymi, które niesie okultyzm oraz oswajanie z potwornościami i śmiercią zadawaną w sposób brutalny.

Wizerunki na plakatach czy makijaże przedstawiające rozcięte głowy, twarze, poderżnięte gardła, pozbawiają młodego człowieka wrażliwości na przemoc i agresję. Sprowadzają je wręcz do zabawy i rozrywki. Natomiast przebieranie się w czarownice, diabły, strzygi i inne duchy oraz wyobrażenia śmierci, według mnie, są ewidentnym przykładem inicjacji okultystycznej, która jest buntem przeciwko Bożemu Słowu. Przeciwnicy takich poglądów argumentują, że to kościół przesadza, że jest to tylko forma rozrywki i niewinnych zabaw. Dalej twierdzą, że nie należy zabraniać udziałów w tego typu eventach. Czy aby napewno mają rację?

Żyjąc we współczesnym świecie widzimy jak jednostka w globalnym, opanowanym przez internet świecie, ma prawo wyrażać swoje poglądy w sposób bardzo indywidualny i osobisty. Więc nie chciałbym tutaj prowadzić polemiki ze zwolennikami Halloween. Chcę ukazać, że te pseudoniewinne zabawy z duchami tak naprawdę są wyrazem buntu przeciwko Słowu Boga i jednocześnie okazaniem ignorancji w sferach duchowych. Pismo Święte jednoznacznie zabrania wszelkich form magii, wróżbiarstwa i spirytyzmu. Jednocześnie istnieje informacja w nim, że ci, którzy to czynią są znienawidzeni przez Boga. Boży lud nie ma mieć społeczności nawet w formie zabawy z jakimikolwiek stworami i potworami ani propagować magii i czarów, tylko ma trwać w społeczności ze swoim Panem. Ta społeczność ma prowadzić do rozpoznania Jego woli poprzez modlitwę, dary Ducha Świętego i w oparciu o Biblię.

Niebezpieczeństwo Halloween – mieszanie chrześcijaństwa z błotem

Po trzecie spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, w której człowiek najpierw uczestniczy w nabożeństwie chrześcijańskim, przyjmuje Komunię a potem wychodzi, przebiera się za czarownicę lub innego potwora, albo robi z siebie jakiegoś makabrycznego zombie, by z innymi spotykać się na piciu alkoholu, świętowaniu czy bieganiu od domu do domu. Czy jest w ogóle możliwe, żeby te dwa światy ze sobą połączyć? Czy zastanowiliśmy się kiedykolwiek, co na ten temat myśli Jezus, kiedy Jego Dzieci w ten sposób się zachowują? Mnie osobiście trudno sobie to wyobrazić i nie tylko dlatego, że jestem czynnie zaangażowany w służbę dla Pana. Po prostu nie jestem w stanie pogodzić natury istoty Boga, wyrażonej w osobie Ducha Świętego, z magią, czarami, spirytyzmem oraz charakterem potworności rodem z horrorów w najcięższym wydaniu.

Zdaję sobie niestety sprawę i tego się obawiam, że chociaż kulturowo Halloween jest dla nas obcy, to jednak nie jest to moda, która przeminie i niestety w laicyzującym się społeczeństwie będzie zdobywać coraz więcej zwolenników. Jednak mam nadzieję, że zabieranie głosu i ukazywanie z punktu widzenia chrześcijańskiego, na czym polega niebezpieczeństwo Halloween, przyczynimy się chociaż w jakimś stopniu, jeśli nie do zlikwidowania to przynajmniej do powstrzymywania propagowania tego zwyczaju.

Przypisy

Chcesz się upewnić jakie jest stanowisko Boga objawione w Słowie Bożym? Zajrzyj do poniższych fragmentów Pisma Świętego:

II Księga Mojżeszowa 7:11-12
III Księga Mojżeszowa 19:26
III Księga Mojżeszowa 19:31
III Księga Mojżeszowa 26
III Księga Mojżeszowa 20:27
II Księga Królewska 21:5-6
Księga Izajasza 2:6
Księga Izajasza 8:19
Księga Jeremiasz 27:9-10
Księga Zachariasza 10:2
Księga Malachiasza 3:5
Dzieje Apostolskie 8:9-24
Dzieje Apostolskie 16: 16-19
List do Galacjan 5: 19-21
Objawienie św. Jana 21:8
Objawienie św. Jana 22:14-15

O autorze